Lesnická práce JPJ Forest v Estonsku – byli jsme na návštěvě u FORS MW

FORS MW

Ve dnech 11. – 12. března 2019 přijala naše společnost pozvání švédsko-estonského výrobce lesnické a komunální techniky, akciové společnosti FORS MW, kterou u nás naše společnost JPJ Forest, sídlem v Ústí 78, Stará Paka, zastupuje. Společně s polskými kolegy jsme absolvovali návštěvu výrobního závodu v Saue (cca 25 km jihozápadně od Tallinnu) a druhý den praktické ukázky v oblasti Varbla ve vlastních lesních porostech Kidise.

Z historie firmy FORS MW

Zakladatelem společnosti Fors Mekaniska Werkstad (Fors MW) byl švédský podnikatel Leif Fors, který v roce 1992 založil v Estonsku první švédský strojírenský závod. Přes okružní pily a svícny se výrobní program dostal až k levnému traktorovému přívěsu za UKT na vyvážení dříví. Z jediného modelu se přívěsy FARMA postupně rozšířily po celém světě (50 zemí a 250 prodejců) a v současné době patří k nejprodávanějším na trhu s širokou nabídkou modelů. Jednotlivé výrobky ve Fors MW testují na vlastní farmě (1 300 ha), kde hospodaří na 275 ha lesa s převážným zastoupením smrku, borovice, břízy a olše. Na ostatních plochách mají především plantáže vánočních stromků. Dnes Fors MW zaměstnává 135 (20 THP) zaměstnanců v Estonsku, 7 ve Švédsku a 3 v Šanghaji v Číně.

návštěva FORS MW v Estonsku
Návštěva FORS MW v Estonsku

Výrobní program

Firemní strategie společnosti Fors MW je založena na každodenní spolupráci se zákazníky. Projektový tým vytváří široký a pestrý sortiment výrobků podle místních podmínek a jejich potřeb. V nabídce naleznete tři hlavní výrobní programy:

FARMA

Proč zvolit stroje právě od značky FARMA? Více se dozvíte zde.

FARMA-N (NIAB)

  • traktorové procesory NIAB 5-15 C a B pro drobné podnikatele se systémem odvětvování Logma. Procesor je upevněný na TBZ a má vlastní hydraulický okruh s pohonem čerpadla od vývodového hřídele UKT. Nakácené stromy jsou vyklizovány k procesoru pomocí navijáku s tažnou silou 2,5 tuny a délkou lana 40 metrů. Procesor kmeny s průměrem do 50 cm odvětví a pokrátí v požadovaných délkách (model C je vybaven měřicím kolečkem).
Traktorový procesor Niab
Traktorový procesor FARMA-N (Niab)

BIGAB

Servisní zázemí

Dceřiná společnost FARMA Norden AB sídlí ve švédském Norrköpingu od roku 1994 a zajišťuje prodej náhradních dílů a technickou podporu skupiny po celém světě.

Novinky pro lesní hospodářství a lesnickou práci

V rámci nově nastoupené koncepce FARMA G2 (2. generace) švédsko-estonský výrobce nabízí zcela nový a inovativní design, díky osmihrannému ohýbanému středovému profilu, který poskytuje odolnější konstrukci a jednodušší překonávání překážek v podobě vysokých pařezů a balvanů. Modely se liší objemem nákladu a nosností (T10, T12, T15). Čím vyšší nosnost, tím silnější rám s podpěrnými nohami, který musí vedle nákladu zvládnout tlaky od jeřábu s vysokým zdvihacím momentem. Úroveň standardního vybavení je vysoká, např. model T12 4WD G2 má standardně hydraulický pohon (vpřed i vzad) a je vybaven pneumatikami 500/55×17 Trac. Dále nabízí hydraulicky ovládaný ochranný štít, zlepšuje viditelnost obsluhy nebo je vybaven čtyřmi řadami klanic, z nichž dvě jsou posuvné. Chytře vedené hadice poskytují dobrou ochranu před poškozením. Horkou novinkou je model FARMA T15 DB s dvojitým rámem a ložnou plochou pro dvakrát 2,5 – 3,0 m výřezy. Novinka vyniká vysokou světlostí a nízkým těžištěm.

Novinkou jsou také jeřáby třetí generace FARMA C5.0 G3 a C6.7 G3. V porovnání se svými předchůdci jsou lehčí, a přesto mají větší zvedací síly díky novému systému propojení hlavního a vedlejšího ramene. Dosah 5,0 a 6,7 m, maximální zvedací síla je 25,5 a 27 kNm s momentem otáčení 10 kNm. Jeřáb C5.0 G3 je určený pro přívěsy T7 a T8. Model C6.7 G3 pro T9, T10 a T12. V nabídce pro jeřáby C6.6Z, C7.0, C8.0Z, C8.5 a C6.3 přibude možnost opce v podobě sedačky pro operátora jeřábu.

Nosiče kontejnerů BIGAB

V rámci praktických ukázek nám byl představen nejprodávanější nosič kontejnerů BIGAB 15 – 19 v kombinaci s traktorem Challenger MT765B. Využití v lesním hospodářství je neomezené, od uzavřených kontejnerů pro odvoz štěpky nebo sypkých materiálů, přes klanicové plošiny pro odvoz dříví, speciální plošiny pro převoz zvířat, po vyklápěcí vleky a další. Ideální varianta pro různé požadavky na přepravu čehokoli na jednom podvozku. Model 15 – 19 je navržen pro délku kontejneru 5,5 – 6,0 m.

Pokud Vás toto téma zaujalo a máte jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám poradíme a společně vybereme nejlepší řešení pro Vás a Vaše potřeby! 


Více informací se dozvíte na www.vyvazecky-farma.cz nebo na tel.: +420 773 202 321. Můžete nás také kontaktovat přímo přes kontaktní formulář níže nebo přes e-mail, který naleznete v sekci Kontakty.

JPJ  Forest, s.r.o., Stará Paka – Ústí 78, 50791, okres Jičín, Královéhradecký kraj, Česká Republika

Předvedení strojů: Po – Pá, 7:00 – 11:30 a 12:30 – 16:00, www.jpjforest.com